General Information

Biography

Lisans ve yüksek lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde tamamladı. Oxford Üniversitesi Astrofizik bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Doktora öğrenimi esnasında bir yıl süreyle ziyaretçi araştırmacı olarak Japonya Nagoya Üniversitesi Astrofizik Bölümü'nde bulundu. Dış galaksilerde moleküler gaz gözlem ve analizi, moleküler astrofizik, gaz kinematiği ve galaksi evrimi alanlarında çalışmalar yapmaktadır. Doktora çalışmalarının ilki Association of British Turkish Academics tarafından Doğa Bilimleri alanında Mansiyon ödülüne layık görülmüştür. 

Topal bugüne kadar birçok mecrada 100'ü aşkın popüler bilim yazısı kaleme almıştır. Ocak 2020 itibarıyla süreli olarak Süper Penguen ve Onedio.com, zaman zaman ise Bilim ve Teknik dergisinde yazılarına devam etmektedir.  Topal aynı zamanda alanında bilgiler vermek üzere birçok TV ve radyo programına katılmış ve katılmaya devam etmektedir. 

Topal, Kaostan Kozmosa Evrenin Hikayesi kitabının yazarıdır.

#gelecekuzayda isimli gönüllü olarak hayata geçirdiği proje alanında ülkemizdeki en kapsamlı projedir. Uluslararası IAU100 etkinlikleri kapsamında ülkemizde gerçekleştirdiği bir ulusal online seminer Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından The Biggest Turnout Prize kategorisinde birinciliğe layık görülmüştür. 


Gelecek Uzayda nedir?

Gelecek Uzayda, uzayla ilgili projeler hayata geçirir, okurseverleri kitap ve dergilerle buluşturur, üniversitede ders olarak okutulur, en doğru ve güncel astronomi bilgilerini halka ulaştırır (makale, eğitici video, TV, röportaj). Benzer başka sloganların doğmasına neden olan #gelecekuzayda geleceğin uzayda olduğuna inanan ve bunu bir slogan haline getiren ilk projedir. Ülkemizin uzay bilim ve teknolojilerinde en üst düzeye çıkma ideali için çaba gösteren bir sosyal sorumluluk projesidir. Kar amacı gütmez. Yapılan her faaliyetle hem sahte bilimlerle savaşılır hem de uzay bilim ve teknolojilerinin yararını halka anlatarak bir farkındalık oluşturulur. Ulaştığı kişi sayısı ve hayata geçirdiği projeler dikkate alındığında alanındaki en büyük sosyal sorumluluk projesidir. Detaylar için: https://www.astronomselcuk.com/gelecekuzayda TÜM HAKLARI (resmi logosu dahil) SAKLIDIR.  

Topal'ın güncel etkinliklerine kişisel web sayfası olan www.astronomselcuk.com adresinden ulaşılabilir. Giresun doğumlu olan Selçuk Topal evli ve iki çocuk (Uzay ve Venüs) babasıdır.

Institutional Information

Unit
Fen Fakültesi
Department
Fizik Bölümü
Program
Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Anabilim Dalı

Contact

Email
selcuktopal@yyu.edu.tr
Web Page
http://www.astronomselcuk.com
Office Phone
+90 432 444 5065 Extension: 27862
Fax Phone
+90 432 225 1802
Office
No:131
Address
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Tuşba/Van