Genel Bilgiler

Biyografi

Lisans ve yüksek lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde tamamladı. Oxford Üniversitesi Astrofizik bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Doktora öğrenimi esnasında bir yıl süreyle ziyaretçi araştırmacı olarak Japonya Nagoya Üniversitesi Astrofizik Bölümü'nde bulundu. Dış galaksilerde moleküler gaz gözlem ve analizi, moleküler astrofizik, gaz kinematiği ve galaksi evrimi alanlarında çalışmalar yapmaktadır. Doktora çalışmalarının ilki Association of British Turkish Academics tarafından İngiltere'deki üniversitelerden yüzlerce adayın katıldığı yarışmada Doğa Bilimleri alanında Mansiyon ödülüne layık görülmüştür. 

Topal bugüne kadar birçok mecrada popüler bilim yazıları kaleme almıştır. 2013-2018 yılları arasında 100'ü aşkın popüler bilim makalesini yayımladığı mecralar şunlardır: hurriyet.com.tr, STEM&Maker, STEM&Maker Junior, Pegasus MAG, Global Health, Bilim ve Teknik, TR!P, ve Lemur dergileri. Ocak 2020 itibarıyla süreli olarak Süper Penguen ve zaman zaman Bilim ve Teknik dergisinde yazılarına devam etmektedir.  Topal aynı zamanda alanında bilgiler vermek üzere birçok TV ve radyo programına katılmış ve katılmaya devam etmektedir. Topal ayrıca Twitter, Instagram ve Facebook hesapları aracılığıyla ilgilenen herkes için astronomi temalı genel ve güncel bilgiler içeren paylaşımlar yapmaktadır. 


#gelecekuzayda isimli gönüllü olarak hayata geçirdiği proje alanında ülkemizdeki en kapsamlı projedir. Gelecek Uzayda nedir?

Gelecek Uzayda, uzayla ilgili projeler hayata geçirir, okurseverleri kitap ve dergilerle buluşturur, üniversitede ders olarak okutulur, en doğru ve güncel astronomi bilgilerini halka ulaştırır (makale, eğitici video, TV, röportaj). Benzer başka sloganların doğmasına neden olan #gelecekuzayda geleceğin uzayda olduğuna inanan ve bunu bir slogan haline getiren ilk projedir. Ülkemizin uzay bilim ve teknolojilerinde en üst düzeye çıkma ideali için çaba gösteren bir sosyal sorumluluk projesidir. Kar amacı gütmez. Yapılan her faaliyetle hem sahte bilimlerle savaşılır hem de uzay bilim ve teknolojilerinin yararını halka anlatarak bir farkındalık oluşturulur. Ulaştığı kişi sayısı ve hayata geçirdiği projeler dikkate alındığında alanındaki en büyük sosyal sorumluluk projesidir. Detaylar için: https://twitter.com/gelecekuzayda TÜM HAKLARI (resmi logosu dahil) SAKLIDIR.  

Topal'ın güncel etkinliklerine kişisel web sayfası olan www.astronomselcuk.com adresinden ulaşılabilir. Giresun doğumlu olan Selçuk Topal evli ve iki çocuk (Uzay ve Venüs) babasıdır.

Kurum Bilgileri

Birim
Fen Fakültesi
Bölüm
Fizik Bölümü
Ana Bilim Dalı
Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Anabilim Dalı

İletişim

E-posta
selcuktopal@yyu.edu.tr
Web Sayfası
http://www.astronomselcuk.com
İş Telefonu
+90 432 444 5065 Dahili: 27862
Fax Telefonu
+90 432 225 1802
Ofis
No:131
Posta Adresi
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Tuşba/Van