General Information

Institutional Information: Fen Fakültesi, Fizik Bölümü, Yüksek Enerji Ve Plazma Fiziği Anabilim Dalı
Research Areas: Physics, Astronomy and Astrophysics, Star Systems, Interstellar Medium, The Galaxy, Galactic and Extragalactic Objets and Systems, Cosmology, Atomic and Molecular Physics, Atomic and Molecular Interactions, Natural Sciences

Metrics

Publication

41

Citation (WoS)

58

H-Index (WoS)

5

Citation (Scopus)

56

H-Index (Scopus)

5

Project

6

Thesis Advisory

3

Open Access

5

Biography

Lisans ve yüksek lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde tamamladı. Oxford Üniversitesi Astrofizik bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Doktora öğrenimi esnasında bir yıl süreyle ziyaretçi araştırmacı olarak Japonya Nagoya Üniversitesi Astrofizik Bölümü'nde bulundu. Dış galaksilerde moleküler gaz gözlem ve analizi, moleküler astrofizik, gaz kinematiği ve galaksi evrimi alanlarında çalışmalar yapmaktadır. Doktora çalışmalarının ilki Association of British Turkish Academics tarafından Doğa Bilimleri alanında Mansiyon ödülüne layık görülmüştür. Giresun doğumlu olan Selçuk Topal evli ve iki çocuk (Uzay ve Venüs) babasıdır.

Popüler Bilim Faaliyetleri:

Topal bugüne kadar birçok mecrada 150 civarında popüler bilim yazısı kaleme almıştır (Kasım 2021 itibarıyla). Süreli olarak çocuklar için Süper Penguen dergisinde ve daha üst yaş grupları için ise Onedio.com'da yazılar kaleme alan Topal zaman zaman ise Bilim ve Teknik dergisinde yazılar yazmaktadır.  Topal aynı zamanda alanında bilgiler vermek üzere birçok TV ve radyo programına katılmış ve katılmaya devam etmektedir. 2022 yılında #81ildeDevriUzay adıyla bir proje başlatmış ve ülkemizin tüm şehirlerindeki öğrencilere online seminerle vermektedir.

Topal, Kaostan Kozmosa Evrenin Hikayesi isimli popüler bilim ve astronomi kitabının yazarıdır.

#gelecekuzayda isimli gönüllü olarak hayata geçirdiği proje alanında ülkemizdeki en kapsamlı projedir. Uluslararası IAU100 etkinlikleri kapsamında ülkemizde gerçekleştirdiği bir ulusal online seminer Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından The Biggest Turnout Prize kategorisinde birinciliğe layık görülmüştür. 


Gelecek Uzayda nedir?

Gelecek Uzayda, uzayla ilgili projeler hayata geçirir, okurseverleri kitap ve dergilerle buluşturur, üniversitede ders olarak okutulur, en doğru ve güncel astronomi bilgilerini halka ulaştırır (makale, eğitici video, TV, röportaj). Benzer başka sloganların doğmasına neden olan #gelecekuzayda geleceğin uzayda olduğuna inanan ve bunu bir slogan haline getiren ilk projedir. Ülkemizin uzay bilim ve teknolojilerinde en üst düzeye çıkma ideali için çaba gösteren bir sosyal sorumluluk projesidir. Kar amacı gütmez. Yapılan her faaliyetle hem sahte bilimlerle savaşılır hem de uzay bilim ve teknolojilerinin yararını halka anlatarak bir farkındalık oluşturulur. Ulaştığı kişi sayısı ve hayata geçirdiği projeler dikkate alındığında alanındaki en büyük sosyal sorumluluk projesidir. Detaylar için: https://www.astronomselcuk.com/gelecekuzayda 

Topal'ın güncel etkinliklerine kişisel web sayfası olan www.astronomselcuk.com adresinden ulaşılabilir. 

Contact

Email
selcuktopal@yyu.edu.tr
Web Page
http://www.astronomselcuk.com
Office Phone
+90 432 444 5065 Extension: 27862
Fax Phone
+90 432 225 1802
Office
No:131
Address
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Tuşba/Van