General Information

Institutional Information: Fen Fakültesi, Fizik Bölümü, Yüksek Enerji Ve Plazma Fiziği Anabilim Dalı
Research Areas: Physics, Astronomy and Astrophysics, Star Systems, Interstellar Medium, The Galaxy, Galactic and Extragalactic Objets and Systems, Cosmology, Atomic and Molecular Physics, Atomic and Molecular Interactions, Natural Sciences

Metrics

Publication

41

Citation (WoS)

73

H-Index (WoS)

6

Citation (Scopus)

70

H-Index (Scopus)

6

Project

6

Thesis Advisory

3

Open Access

5

Biography

Lisans ve yüksek lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde tamamladı. Doktora derecesini ise Oxford Üniversitesi Astrofizik Bölümü’nden aldı. Galaksilerde moleküler gaz gözlem ve analizi, gaz kinematiği ve galaksi evrimi alanlarında akademik çalışmalar yapmaktadır. Doktora süresince bir yıl boyunca Nagoya Üniversitesi Astronomi Bölümü’nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmuştur. Doktora çalışmalarının ilki Association of British Turkish Academics tarafından doğa bilimleri alanında Mansiyon ödülüne layık görülmüştür. Uzmanlık alanında birçok uluslararası makale, kitap bölümü ve bildirisi bulunmaktadır. Topal ayrıca felsefe alanında lisans derecesine sahiptir.

Topal Kaostan Kozmosa Evrenin Hikayesi isimli popüler bilim ve astronomi kitabının  yazarıdır. Uzay ve bilimi ilgilenen herkese en doğru ve en ilgi çekici şekilde ulaştırmak için 2013 yılında Gelecek Uzayda isimli bir proje başlatan Topal 2023 itibarıyla yüz binden fazla gencimize seminerler vermiş ve birçok eğitici eğitimi programı gerçekleştirmiştir. 35 şehrimizi bizzat ziyaret etmiş, 150’yi aşkın popüler bilim makalesi kaleme almış, 100’ün üzerinde televizyon ve radyo programına katılmıştır. Sesli ve görüntülü içerikler de üreten Topal bugüne kadar 32 sesli yayın ve 100’ü aşkın eğitici video içeriği üretmiştir. Uluslararası Astronomi Birliği tarafından 2019 yılında düzenlenen uluslararası #IAU100 etkinliklerinde kendi kategorisinde birincilik ödülü kazanan Gelecek Uzayda projesi çalışmalarına devam etmektedir. 

Topal’ın İngiliz Kraliyet Astronomi TopluluğuUluslararası Astronomi Birliği, Avrupa Astronomi Topluluğu, Türk Astronomi Derneği ve Oxford Birliği üyelikleri bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babası olan Topal’ın tüm çalışmaları hakkındaki detaylı bilgilere www.astronomselcuk.com web adresinden ulaşılabilir.

Contact

Email
selcuktopal@yyu.edu.tr
Web Page
http://www.astronomselcuk.com
Office Phone
+90 432 444 5065 Extension: 27862
Fax Phone
+90 432 225 1802
Office
No:131
Address
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Tuşba/Van