PROBLEMS AND SOLUTION SUGGESTIONS OF ENTERPRISES PRODUCING FURNITURE AND WOODEN YACHTS/BOATS (EXAMPLE OF BARTIN - KURUCAŞİLE)


Creative Commons License

Ulay G.

VI. International Furniture Congress (IFC 2020), Trabzon, Turkey, 2 - 05 November 2020, pp.84

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: Trabzon
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.84
  • Van Yüzüncü Yıl University Affiliated: Yes

Abstract

This study aims to identify the problems of the wooden boats and the furniture used in these boats in BartınKurucaşile district center and to develop solutions. These enterprises use local chestnut woods obtained from the forests of the Black Sea Region. It is noteworthy that the number of enterprises that have been producing boats with their unique characteristics with traditional methods for many years in the district has decreased in recent years. A study demonstrating the change in recent years was supported by the Kurucaşile District Governorship and Development Agency in 2013. In this study, in order to reveal the current situation of wooden yacht / boat and furniture manufacturers with Kurucaş and the changes between 2012-2020, face-to-face interview method was used with the business owners. As a result, the current status of the manufacturers who continue their existence in the district were determined and solution suggestions for the problems were discussed and solution suggestions for the development of these enterprises were included.

Keywords: Wooden boat / yacht, furniture, chestnut, kurucaşile, businesses

Bu çalışma, BartınKurucaşile ilçe merkezinde ahşap teknelerin ve bu teknelerde kullanılan mobilyaların sorunlarını tespit etmeyi ve çözümler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu işletmeler Karadeniz Bölgesi ormanlarından elde edilen yerel kestane ağaçlarını kullanmaktadır. İlçede uzun yıllardır geleneksel yöntemlerle kendine has özellikleri ile tekne üreten işletmelerin sayısının son yıllarda azalması dikkat çekicidir. Kurucaşile Kaymakamlığı ve Kalkınma Ajansı tarafından son yıllardaki değişimi gösteren bir çalışma 2013 yılında desteklenmiştir. Bu çalışmada, ahşap yat / tekne ve mobilya üreticilerinin Kurucaş ile mevcut durumu ve 2012-2020 yılları arasındaki değişimleri ortaya çıkarmak amacıyla, İşletme sahipleri ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak ilçede varlığını sürdüren üreticilerin mevcut durumları belirlenmiş ve sorunlara yönelik çözüm önerileri tartışılmış ve bu işletmelerin gelişimine yönelik çözüm önerilerine yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler: Ahşap tekne/yat, mobilya, kestane, Kurucaşile, işletmeler