STRATEGIC PLANNING FOR SUCCESS IN WINTER DESTINATIONS: ITEMS FROM THE STORY OF KAYSERİ-ERCIYES SKI CENTER


Creative Commons License

Cihangir-Çamur K., Şeremet M., Cihangir E., Özer B.

in: CURRENT STUDIES ON DESTINATION - I, Aydın ÜNAL, Editor, Çizgi Kitabevi, İstanbul, pp.493-507, 2021

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Research Book
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: Çizgi Kitabevi
  • City: İstanbul
  • Page Numbers: pp.493-507
  • Editors: Aydın ÜNAL, Editor
  • Van Yüzüncü Yıl University Affiliated: Yes

Abstract

The purpose of this study is to discuss the content of the holistic, multidimensional and strategic spatial planning approach in destination planning in winter tourism. In order to evaluate where our country stands, the current structure of winter tourism and winter tourism strategies in European Union countries and Turkey have been researched. The focus is on the relationship between destination management, which has a very important role in the development of winter tourism, and spatial and strategic planning. The story of Kayseri-Erciyes Ski Center as a successful destination has been discussed through sample contents for the future.

Bu çalışmanın amacını, kış turizminde destinasyon planlamasında bütüncül, çok boyutlu ve stratejik mekânsal planlama yaklaşımının içeriğinin tartışılması oluşturmaktadır. Ülkemizin durduğu yerin değerlendirilebilmesi için Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye’de kış turizminin mevcut yapısı ve kış turizmi stratejileri araştırılmıştır. Kış turizminin gelişmesinde çok önemli bir paya sahip olan destinasyon

yönetiminin mekânsal ve stratejik planlama ile ilişkisine odaklanılmıştır. Başarılı bir destinasyon olarak Kayseri-Erciyes Kayak Merkezi’nin hikayesi üzerinden geleceğe dönük örnek içerikler üzerinden tartışılmıştır.