Ahşap Yüzeylerde Kullanılan Su Bazlı Vernikler İle İlgili Türkiye?de Yapılan Çalışmalar (Studies Carried Out in Turkey Regarding Water-based Varnishes Used on Wood Surfaces)


Creative Commons License

Ulay G., Budakçı M.

Düzce Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Dergisi, vol.3, no.2, pp.470-480, 2015 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 3 Issue: 2
  • Publication Date: 2015
  • Journal Name: Düzce Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Dergisi
  • Journal Indexes: TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.470-480
  • Van Yüzüncü Yıl University Affiliated: Yes

Abstract

Wood is an organic material that has been used and mostly preferred since the ancient times among many alternative materials. Due to the limited forest resources and increasing consumption today, various top surface treatments are carried out in to protect and use the wood in the industrial area for a long time, and to increase its aesthetical value. The selection of surface treatment and protective layer is important for using the wood material for a much longer time and more properly. In wood industry, solvent-based varnish and paints are mostly used in the surface treatments. In recent years, when the environmental awareness, the adverse effects of solvent-based varnish and paints on health, and the development of binding resins in these systems are taken into consideration, we can see that the use of water-based materials are becoming widespread. In this study; layer properties of water-based varnishes, and the scientific studies and practices carried out in Turkey regarding the use of waterbased varnishes on the wood material, were analyzed by taking their historical development sequence into account. This study was prepared as a compilation study, in which the contents and results of the studies conducted were collected in one source in order to be submitted for the relevant researchers’ and implementers’ information. 

Ahşap malzeme birçok alternatif malzeme içerisinde eski çağlardan günümüze kadar kullanılan ve çok tercih edilen organik bir malzemedir. Kısıtlı orman kaynakları ve günümüzde tüketimin artmasıyla endüstriyel alandaki ahşabın korunarak uzun zaman kullanılabilmesi ve estetik değerinin artırılabilmesi için çeşitli üst yüzey işlemleri yapılmaktadır. Ağaç malzemeyi daha uzun süre ve daha doğru şekilde kullanmak için yüzey işlemi ve koruyucu katman seçimi oldukça önem arz etmektedir. Endüstriyel uygulamalarda, ağaç malzeme yüzeyini korumak için daha çok solvent bazlı vernik-boya sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri ve son yıllarda artan çevre bilincinin yanı sıra bağlayıcı reçine teknolojisindeki gelişmeler su bazlı sistemlerin kullanımını yaygınlaştırmıştır. Bu çalışmada, su bazlı verniklerin katman özellikleri ve ağaç malzemede kullanımına yönelik ülkemizde yapılan bilimsel çalışmalar ve uygulamalar tarihsel gelişim sırası göz önünde tutularak incelenmiştir. Yapılan çalışmalardaki içerik ve sonuçların bir kaynakta toplanarak konu ile ilgili araştırmacı ve uygulayıcıların bilgisine sunulmak üzere derleme çalışması olarak hazırlanmıştır.