Use of Unmanned Aerial Vehicles in Livestock Management


Creative Commons License

Turan M., Bülbüller F., Çelik A., Akdamar H.

DICLE UNIVERSITY 1 ST INTERNATIONAL SYMPOSIUM ON GRADUATE RESEARCHES İN SCIENCE, Diyarbakır, Turkey, 19 - 20 October 2023, pp.50

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: Diyarbakır
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.50
  • Van Yüzüncü Yıl University Affiliated: Yes

Abstractİnsansız hava araçları, yaygın adı ile ‘Drone’ uzaktan kumanda ile kontrol edilerek uçan veya programlı uçuşlar gerçekleştirebilen, yüksek görüntü kalitesi verebilen, seçilmiş nesnelerin takibini gerçekleştirebilen kullanımı basit cihazlardır. Daha çok savunma sanayisi, inşaat sektörü, güvenlik ve afet yönetiminde kullanılan insansız hava araçları günümüzde özellikle tarım alanlarının ilaçlanması ve bitki gelişiminin takibi gibi işlerde de kullanılmaktadır. İnsansız hava araçları son zamanlarda özellikle yurtdışında büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde de derin öğrenme ve görüntü işleme metotları ile birlikte birçok işletme faaliyetlerinde de kullanılmaktadır.

İnsansız hava araçlarının kullanımı ile büyükbaş ve küçükbaş işletmelerinde mera gidişi ve dönüşü hayvan sayımlarının gerçekleştirilmesi, mera alanlarında hayvan davranışlarının tespiti, merada sürü içerisindeki anormal durumların takibi (buzağılama veya beklenmeyen ölümler gibi), vücut özelliklerinin ölçümü ve skorlanması, sürü ve işletme güvenliğinin dış tehditlere karşı anlık takibi gibi faaliyetler gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca son zamanlarda derin öğrenme, görüntü işleme ve yapay zeka destekli insansız hava araçları ile türlerin ve hayvan hastalıklarının tespiti gibi birçok faaliyet gerçekleştirilmektedir.

İnsansız hava araçlarının yazılımsal olarak daha donanımlı hale gelmesi ve görüntü işleme metotlarının artması ile birlikte geniş üretim alanlarına sahip büyük hayvancılık işletmelerinde drone kullanımı artacak, bu alanda yetiştiriciye birçok kolaylık ve fayda sağlayacaktır.

Anahtar Kelimeler: İnsansız hava araçları, Drone, Büyükbaş, Küçükbaş, Yetiştirme