NECİP FAZIL KISAKÜREK’İN ARVAS ve NEHRİ ZİYARETLERİ


Yılmaz B.

I. Uluslararası Zap Havzası Uleması Sempozyumu, Hakkari, Turkey, 27 - 29 April 2018

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Hakkari
  • Country: Turkey
  • Van Yüzüncü Yıl University Affiliated: Yes

Abstract

Necip Fazıl Kısakürek, one of the unique and extraordinary poets, thinkers and actors of Turkish literature, visited Arvas ve River in succession in 1975 and 1976. He shared the observations of these visits and the spiritual pleasure that he had lived with his readers afterwards. He went to the village of Arvas in August 1975 to visit the grave of Sayyid Fehim. Necip Fazıl deeply affected, who they lived and saw during this visit. Necip Fazıl Kısakürek comes to see the graves of Hazrat Sayyid Taha Hakkâri in 1976. At the end of the visit, he describes the atmosphere of the soul that he lived by saying, “I found the motherland.”

 Within the framework of this study, Necip Fazıl Kısakürek's impressions, observations and spiritual atmosphere that he had visited during the visit to the Arvas and the River will be evaluated.

Türk edebiyatının eşsiz ve müstesna şair, mütefekkir ve aksiyon adamlarından biri olan Necip Fazıl Kısakürek 1975 ve 1976 yıllarında arka arkaya Arvas ve Nehri’yi ziyaret etmiştir. Bu ziyaretlerindeki gözlemlerini ve yaşamış olduğu manevi hazzı daha sonra yazıya aktararak okuyucuları ile paylaşmıştır.

Yaşamış olduğu büyük manevi burhan ve kutlu arayışı neticesinde arayıp bulduğu, kapısında durduğu ve bir daha o kapıdan ayrılmadığı manevi hocası Seyyid Abulhakim Arvasi hazretlerinin mürşidi olan Seyyid Fehim Hazretlerinin merkatını ziyaret için 1975 yılı Ağustos ayında Arvas köyüne gitmiştir. “Veliler diyarı” ve “nur yatağı” olarak adlandırdığı bu coğrafyada yaşadıkları ve gördükleri onu derinden etkilemiştir.

Necip Fazıl Kısakürek, “Şeyhimin şeyhinin şeyhi” olarak tanımladığı, Seyyid Taha Hakkâri Hazretleri’nin kabirlerin görmek üzere 1976 yılında Nehri’ye gelir. Ziyareti neticesinde “Vatanımı buldum” diyerek yaşamış olduğu ruh atmosferini tanımlamaktadır.

Bu çalışmanın çerçevesi içerisinde Necip Fazıl Kısakürek’in Arvas ve Nehri ziyaretlerindeki izlenimleri, tespitleri ve yaşamış olduğu manevi atmosfer değerlendirilecektir. Bu vesile ile edebiyat dünyamızın eşsiz simasının dolaylı olarak Zap havzası ulemasından nasıl istifade ettiği ve ruh dünyasının şekillenmesinde bu mana âleminin büyüklerinin katkıları tespit edilmeye çalışılacaktır.