Günümüze Kadar Mardin’de Yapılmış Olan Ortaçağ Dönemi Hıristiyan Dini Mimarisi Araştırmaları Ve Taşınmaz Kültür Varlıklarına Yönelik Önemli Bilimsel Çalışmalar


Korkut T.

Uluslararası Mardin Kültür Ve Medeniyet Kongresi, Mardin, Turkey, 7 - 10 December 2017, pp.119-120

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Mardin
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.119-120
  • Van Yüzüncü Yıl University Affiliated: Yes

Abstract

Mardin is a unique city with its architectural, ethnographic, archeological, historical and visual values and many important civilizations cradled and being in the historical Tour Abdin. Historically called Tur Abdin region; has been one of the important settlements since the First and Middle Ages because of its natural beauties, fertile lands and an important route of the Silk Road, which includes Mardin Province and its districts, Cizre and Idil districts of the province of Sirnak and Hasankeyf and Gerçüş districts of Batman province. It is also crucial that the scientific researches carried out on immovable cultural assets inherited from us in such an important city, the studies carried out, and the analysis of these studies are brought together.

In this announcement, information will be given about important scientific studies on medieval Christian religious architecture in Mardin.

Mardin, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile birçok önemli medeniyete beşiklik yapmış, tarihi Tur Abdin bölgesinin merkezi konumunda ünik bir şehirdir.  Tarihsel olarak adlandırılan Tur Abdin bölgesi; günümüzde Mardin İli ve İlçeleri ile Şırnak İli'nin Cizre ve İdil İlçeleri ve Batman İli'nin Hasankeyf ve Gerçüş ilçelerini kapsayan, doğal güzellikleri, verimli toprakları ve İpek Yolu’nun önemli bir güzergâhı olması nedeniyle İlk ve Ortaçağlardan itibaren önemli yerleşimlerinden biri olmuştur. Böylesi önemli bir şehirden bizlere miras olarak kalan taşınmaz kültür varlıklarına yönelik ne tür bilimsel araştırmaların yapıldığı, yapılan çalışmaların incelenmesi ve bir araya getirilerek analiz edilmesi de son derece önemlidir.

Bu bildirimizde Mardin’de yapılmış olan Ortaçağ dönemi Hıristiyan dini mimarisine yönelik önemli bilimsel çalışmalar hakkında bilgilere yer verilecektir.