Ahşap Sandviç Kompozit Levhaların Yapısı ve Mobilya Endüstrisinde Kullanımı (Properties of Sandwich Wood-Based Composite Panels and Their Use in Furniture Industry)


Creative Commons License

Ayrılmış ., Ulay G.

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ DERGİSİ, vol.15, no.1, pp.37-48, 2015 (Peer-Reviewed Journal)

Abstract

In wood products industry, the diversity of wood based panel products is increasing day by day, and composite (sandwich) materials in honeycomb and foam structure have an important place among these. The lightness, flexibility and resistance properties on the site of utilization are the major advantages of these products. Not only they are % 40-70 lighter in weight, resistant to humidity, easy to transport, recyclable and ecological, as compared to the traditional wood based panels such as MDF, OSB, and plywood, but also have sufficient mechanical properties. In this study, production, the advantages and disadvantages of sandwich-structured composite panels are presented. Information on the utilization of sandwich-structured composite panels in furniture industry has been provided and the studies on these products have been investigated.

Keywords: Sandwich wood-based composite, material, furniture industry. 

Orman ürünleri sanayisinde ahşap esaslı sandviç levha ürün çeşitliliği gün geçtikçe artmakta olup, bu ürünler arasında petek ve köpük yapılı kompozit (sandviç) malzemeler önemli bir yere sahiptir. Ahşap sandviç kompozit levhaların hafifliği, esnekliği ve kullanım yerinin gerektirdiği direnç özelliklerine sahip olması önemli avantajları arasındadır. Sandviç kompozitlerin diğer ahşap esaslı kompozit levhalara (MDF, yonga levha, kontrplak, kontratabla, OSB vb.) göre % 40-70 oranında daha hafif olmaları, rutubete karşı dirençli, kolay taşınabilir, geri dönüşümlü olmalarının yanı sıra mobilya endüstrisinde yeterli mekanik özelliklere de sahiptirler. Özellikle ülkemizde yetersiz orman kaynaklarına bir çözüm olarak masif, kalın MDF ve yonga levha yerine sandviç levhaların kullanımının arttırılması önemli bir hammadde tasarrufu sağlayacaktır. Bu çalışmada sandviç yapılı kompozit levhaların üretim teknolojileri ile avantajları ve dezavantajları hakkında bilgiler verilmiştir. Sandviç levhaların mobilya endüstrisinde kullanımı hakkında bilgiler verilerek, bu levhalara yönelik yapılan yeni bilimsel çalışmalar incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler: Ahşap esaslı kompozit levha, malzeme, mobilya endüstrisi