Renklendirici İçeceklere Maruz Kalan Şefaf Plak Materyallerinin Zamana Bağlı Renk Stabilitesinin Değerlendirilmesi


Tunca M., Fahrzadeh N., Pehlivan İ. E., Tunca Y., Değirmenci A.

Van Diş Hekimliği Dergisi, vol.4, no.2, pp.1-9, 2024 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 4 Issue: 2
  • Publication Date: 2024
  • Journal Name: Van Diş Hekimliği Dergisi
  • Page Numbers: pp.1-9
  • Van Yüzüncü Yıl University Affiliated: Yes

Abstract

Amaç: Bu çalışmada in-vitro koşullarda şeffaf plak materyalinin üç farklı renklendirici solüsyonda renk değişiminin incelenmesi amaçlanmıştır.

Yöntem: Bu çalışmada 48 adet sadece üst kesici dişlerin yüzeyinde oluşan, multilayer aromatic thermoplastic polyurethane/copolyester içerikli Invisalign® hizalayıcı plak (Align Technology Inc., San Jose, CA, ABD) doğrudan üretici firmadan temin edilerek kullanılmıştır. Araştırmada dört farklı renklendirici solüsyon kullanılmıştır. Bu solüsyonlar, şalgam, soğuk çay, soğuk kahve ve distile su şeklindedir. Örneklerin renk değişiklikleri, solüsyonlara bırakılmadan önce, yedinci ve onuncu gün bitiminde olacak şekilde üç farklı zaman diliminde ∆E00 sistemi kullanılarak hesaplanmıştır. Bu süre boyunca örneklerin hepsi 37 °C etüvde bekletilmiştir. Renk değişiklikleri için istatisitksel analiz gerçekleştirilmiştir.

Bulgular: 0-7 gün arasında her üç grupta ∆E00 değeri bakımından anlamlı değişim gözlenmiş ancak soğuk kahve ve şalgam arasındaki değişim istatistiksel bakımdan benzer bulunmuştur. 0-10 gün arasında her üç grupta ∆E00 değeri bakımından anlamlı değişim gözlenmiş ancak soğuk kahve ve soğuk çay arasındaki değişim istatistiksel bakımdan benzer bulunmuştur. 7-10 gün arasında tüm gruplar arasındaki ∆E00 değeri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir değişim gözlenmiştir. Genel olarak ise bu çalışmada soğuk çay en yüksek renk değişikliğini sergilemiştir.

Sonuç: Bu çalışma sonucunda Invisalign materyalinin çeşitli içeceklere maruz kaldığında renk değişimine yatkın olduğu görülmüştür.