Konya-Alata


Creative Commons License

Solmaz M.

YDÜ SOSYAL BİLİMLER DERGİSİ, vol.1, no.16, pp.109-128, 2009 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 1 Issue: 16
  • Publication Date: 2009
  • Journal Name: YDÜ SOSYAL BİLİMLER DERGİSİ
  • Page Numbers: pp.109-128
  • Van Yüzüncü Yıl University Affiliated: No

Abstract

Abstract

From ancient times until today, many communities have lived and during that time set up powerful civilizations. These civilization have left some works and words while drawn from the stage of history. However, whether these words belongs to the same area or to the subsequent communities needs to be studied.

In this study different geographies and cultures, different meanings used in different settlements for nearly 4500 years and “ALATA” the word which gives its’ name to these settlements were searched for settlement. The word used in Balcılar town of Konya/Taşkent have been given in the paper.

Key words: History, Civilization, Culture, Language.

 

Özet

Eski çağlardan günümüze kadar, birçok topluluk yaşamış ve zamanla güçlü uygarlıklar kurmuşlardır. Bu uygarlıklar, tarih sahnesinden çekilirken bazı eserler ve sözcükler bırakmışlardır. Ancak bu sözcüklerin, aynı bölgeye sonradan gelen topluluklara mı yoksa önceki uygarlığa mı ait olduğu araştırmaya muhtaçtır.

Bu çalışmada, yaklaşık 4500 yıldır farklı coğrafya ve kültürlerde değişik anlamlarda kullanılan ve değişik yerleşim yerlerine adını veren “ALATA” sözcüğünün kökeni araştırıldı. Bu yerleşim yerlerinden biri olan Konya/Taşkent ilçesine bağlı Balcılar (Alata) kasabasında kullanılan sözcükler verildi.

Anahtar Kelimeler: Tarih, Uygarlık, Kültür, Dil.