PROBLEMS AND SOLUTION SUGGESTIONS OF ENTERPRISES PRODUCING FURNITURE AND WOODEN YACHTS/BOATS (EXAMPLE OF BARTIN-KURUCASILE)


Creative Commons License

Ulay G.

Journal of Wood Industry and Engineering, vol.2, no.1, pp.61-69, 2020 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 2 Issue: 1
  • Publication Date: 2020
  • Journal Name: Journal of Wood Industry and Engineering
  • Page Numbers: pp.61-69
  • Van Yüzüncü Yıl University Affiliated: Yes

Abstract

This study aims to identify the problems of the wooden boats and the furniture used in these boats in Bartin-Kurucasile district center and to develop solutions. These boatbuilding enterprises use local chestnut woods obtained from the forests of the Black Sea Region. It is noteworthy that the number of enterprises that have been producing boats with their unique characteristics with traditional methods for many years in the district has decreased in recent years. In this study, in order to reveal the current situation of wooden yacht / boat and furniture manufacturers with Kurucasile and the changes between in 2012- 2020, face-to-face interview method was used with boatbuilding owners. As a result, the current statuses of the manufacturers who continue their existence in the district were determined and solution suggestions for the problems were discussed and solution suggestions for the development of these enterprises were included.

Keywords: Boatbuilding, Enterprise, Furniture, Kurucasile, Wooden boat.

Bu çalışma, yat ve tekne imalat sektöründe sık kullanılan bazı odun türlerine uygulanan hızlandırılmış yaşlandırmanın vernik katmanı üzerindeki renk ve parlaklık üzerine etkileri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu maksatla, Dişbudak (Fraxnius excelsior L.), Iroko (Chlorophora excelsa) odunları kullanılmıştır. Örnekler ASTM-G 151’e göre 144 saat yaşlandırılarak, parlaklık ve renk ölçümleri ise ASTM-D523-89 ve ASTM-D 2244 standartlarına göre belirlenmiştir. Sonuç olarak; her iki tür odun örneklerinde UV ile hızlı yaşlandırma işlemi renk değerlerinde azaltıcı etki yapmıştır. Iroko’da L (ışıklılık), b (sarı renk) ve ΔE (toplam renk değişimi) değerlerinde azalma, a (kırmızı renk) değerinde artış Dişbudak’ta ise a (kırmızı renk), b (sarı renk) değerlerinde azalma ve ΔE (toplam renk değişimi) ile ΔL değerlerinde çok azda olsa artış meydana gelmiştir. 

Keywords: Odun, hızlandırılmış yaşlandırma, yüzey, renk değişimi.